niedziela, 30 listopada 2014

Szlakiem szczecińskich mass mediów 14.11.2014

Kilka tygodni przed wycieczką napisała do mnie maila pani Beata Wojtalewicz - nauczycielka z Zespołu Szkół w Kozielicach koło Pyrzyc z prośbą o zorganizowanie wycieczki dla klasy 6a. Jej wychowankowie w roku szkolnym 2013/2014 wygrali szkolny konkurs "Klasa na medal". Wycieczka miała być nagrodą ufundowaną przez panią dyrektor. Oczywiście nie mogłam odmówić takim zdolnym dzieciakom i zabrałam się za przygotowanie tego zlecenia. 

Wspólnie z wychowawczynią ustaliłyśmy program, który ostatecznie trafił na biurko pani dyrektor i został zatwierdzony.
Tak więc 14.11.2014 w mglisty poranek wyjechałam ze Świdwina, aby w Kozielicach spotkać się z panią Beatą i jej wychowankami.  Wyruszyliśmy na wycieczkę do Szczecina szlakiem szczecińskich mass mediów.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ośrodka TVP Szczecin. Specyficzny rodzaj działalności powoduje, że nigdy nie wiadomo, czy uda się z grupą ostatecznie wejść do TVP i zwiedzić jej najważniejsze miejsca, pomimo, że wcześniej wszystko było wszystko ustalone. O mały włos nie weszlibyśmy od oddziału, z powodu okresu przedwyborczego i przygotowania do debaty kandydatów na prezydentów miast woj. zachodniopomorskiego. Ale dzięki pani Joannie, która oprowadza grupy po telewizji udało się wejść do studia i zobaczyć miejsce, gdzie nagrywany jest  jeden z popularniejszych programów TVP Szczecin -  "Kronika". Dzieci mogły dowiedzieć się, jak powstaje program telewizyjny, zobaczyć sprzęt używany podczas nagrania, poznać triki, które stosuje się w telewizji. Dzieci pytały,  jak można zostać dziennikarzem, jakie umiejętności trzeba posiadać i jakie szkoły ukończyć. Z małego studia udaliśmy się do dużego studia, gdzie była już przygotowana scenografia do wieczornej debaty.
Zobaczcie galerię zdjęć z wizyty w TVP Szczecin.


Następnym punktem w programie naszej wycieczki była wizyta w Polskim Radiu Szczecin, które leży w bardzo bliskim sąsiedztwie do TVP. 
W rozgłośni Radia Szczecin odwiedziliśmy kilka działów, które są odpowiedzialne za konkretne działania. Pierwsze kroki skierowaliśmy do działu, który zajmuje się prowadzeniem strony internetowej Radia Szczecin. Jak powiedzieli nam pracownicy, dzisiejsze radio to nie tylko to, co słyszymy w odbiorniku radiowym czy Internecie, ale również serwis  informacyjny aktualizowany na bieżąco: http://radioszczecin.pl/index.php, w który można przeczytać wydarzenia z regionu i Polski, obejrzeć zdjęcia, sprawdzić pogodę czy planowane imprezy kulturalne w województwie.

Byliśmy również w dziale technicznym, gdzie zobaczyliśmy cały rząd wielkich szaf z komputerami - serce radia! Skomplikowane tematy techniczne były jeszcze trochę za trudne dla szóstoklasistów, ale następny przystanek - studio nagrań to była nie lada frajda! Dzięki uprzejmości pracownika działu, dzieci miały małe zajęcia praktyczne - nagrywanie w prawdziwym studiu nagrań! Najpierw zaśpiewały Rotę - utwór może dość poważny, patetyczny, ale świeżo ćwiczony do występu szkolnego z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.
Możecie posłuchać efektu pracy dzieciaków i zobaczyć zdjęcia z wizyty w radiu na YouTube.
Dzieci również nagrały swoje indywidualne wypowiedzi - krótko się przedstawiły, powiedziały o sobie parę słów. Było to bardzo ciekawe, bo każdy miał możliwość posłuchania swojego głosu, Okazało się, że w wielu przypadkach głosy były zupełnie niepodobne do tego, który słyszy się na co dzień. Doświadczenie bardzo ciekawe, mnóstwo śmiechu i radości przy tym było. Uprzejmi radiowcy udostępnili nam pliki z nagraniami, więc taka pamiątka będzie na lata.Ostatnim punktem w radiu była wizyta w wyremontowanym, nowoczesnym studio nagraniowym. Odbywają się tam koncerty, spotkania ze znanymi ludźmi, a dzień wcześniej organizowana tam była debata kandydatów na prezydentów miast.


Wycieczkę po szczecińskich mass mediach wieńczyły odwiedziny najstarszej szczecińskiej redakcji "Kuriera Szczecińskiego", który liczy już 70 lat.
Tutaj dzieci spotkały się min. z szefem działu miejskiego, który opowiedział, jak wygląda praca dziennikarza codziennej gazety.  Potem odwiedziliśmy dział, w którym projektuje się szatę graficzną gazety. 


Kilka dni po naszej wizycie w wydaniu Kuriera Szczecińskiego pojawiła się wzmianka o naszej wycieczce. Poczytajcie!


Spotkania z ludźmi pracującymi w mass mediach były bardzo ciekawe i uczące. Zdanie, które padło z ust niemal każdego pracownika, z którym rozmawialiśmy było takie: Czytajcie książki, bo one wzbogacą wasz zasób słów, sposób i styl wypowiedzi, poprawią ortografię. Jest to podstawa do bycia dobrym dziennikarzem. Myślę, że to także podstawa do bycia inteligentnym, elokwentnym człowiekiem. :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz