niedziela, 6 grudnia 2015

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE 2015 - RELACJA

Sobota, 5 grudnia 2015, dzień przed Mikołajkami, aura na zewnątrz iście wiosenna, a w Dworku Tradycja w Bełcznej panuje gorąca, przedświąteczna atmosfera. W powietrzu unosi się zapach pieczonych pierników, domowego chleba, korzennych przypraw, w tle brzmią kolędy. Mieszkańcy domu - Państwo Szubowie wyczekują, kiedy w  ich 300-letnim domu zjawią się goście ze Świdwina - mamy ze swoimi dziećmi. Postanowiły one sprawić swoim pociechom oryginalny prezent Mikołajkowy i wybrały się na warsztaty bożonarodzeniowe ze  świdwińskim biurem podróży CroDea Joanna Zielińska w ramach projektu: Zabierz dziecko na wycieczkę.Po powitaniu przez Panią Grażynę i krótkim przedstawieniu atrakcji, które czekały na uczestników warsztatów czas było zacząć zaplanowane zadania. Grupa podzieliła się na 3 zespoły i rozpoczęły się twórcze bożonarodzeniowe warsztaty.

PIECZENIE SZCZECIŃSKICH PIERNIKÓW

To zadanie było smakowite, pachnące, ale wcale niełatwe. Najpierw Pani Grażyna powiedziała parę słów o samych piernikach, skąd pochodzą, czy się charakteryzują, jakie są najlepsze i jaki jest sekret ich wypiekania. Był również mały quiz ze znajomości korzennych przypraw, które wszystkim kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci najpierw oglądały, smakowały i wąchały gwiazdki anyżu, cynamonową korę, kardamon, goździki, a nawet pieprz, który też jest jednym ze składników piernika, a potem musiały powiedzieć, co to za przyprawa. Oczywiście mamy pomagały! Po teoretycznym wstępnie, przyszedł czas na praktykę. Każdy mógł wybrać swoją ulubioną formę do piernika i zacząć pracę. Sekretem dobrego piernika jest dobrze przygotowane ciasto, dlatego też wszyscy podeszli do zadania solidnie i długo ugniatali w dłoniach ciasto. Plastycznym i rozgrzanym w palcach ciastem trzeba było dokładnie wylepić formę, a potem zawartość delikatnie przełożyć na blachę do pieczenia. 
Po upieczeniu pierniki wyglądały przepięknie i tak apatycznie, że część dzieci nie zdążyła ich nawet zabrać do domu!  
 

BANDAŻOWANIE JABŁKA

Kolejne kulinarne zadanie - tym razem "bandażowanie" jabłka za pomocą ciasta francuskiego.
Zobaczcie, jak sobie radziła grupa!


  

A oto efekt - jabłka gotowe do zjedzenia!WYKONYWANIE ŚWIĄTECZNEJ OZDOBY METODĄ DECOUPAGE

Żadna ozdoba świąteczna tak nie cieszy, jak ta, wykonana własnoręcznie. Podczas warsztatów można było  zgłębić tajniki  zdobniczej techniki zwanej decoupage, która ma swój początek ze wschodniej Syberii, gdzie plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. My na szczęście mieliśmy zadanie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, a mianowicie zdobiliśmy drewnianą, okrągłą deseczkę, która stała się piękną ozdobą na choinkę.
WARSZTATY KRAWIECKIE - HAFTOWANIE WORKÓW NA PIERNIKI

Pierniki upieczone, więc czas zająć się jutowymi woreczkami, do których uczestnicy włożą swoje aromatyczne pierniki. Krawcowa pokazała, jakie cuda można robić maszyną do haftu, a potem już każdy z uczestników dzielnie pracował, wyszywając na jutowym worku swoje inicjały lub imię. Trzeba było jeszcze nawlec ozdobny sznurek i gotowe!
 


Piernik spakowany, dyplom zdobyty, czas wracać do domu.
Było pięknie, świątecznie, twórczo, nastrojowo, pachnąco i przede wszystkim rodzinnie.
Czas w Dworku Tradycja był niezapomnianym prezentem na Mikołaja, którym wzajemnie obdarowali się: mama i dziecko.
Dziękujemy Gospodarzom za tak miłe przyjęcie i mamy nadzieję, spotkać się w jeszcze wiekszym gronie na warsztatach wielkanocnych!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz