wtorek, 12 czerwca 2012

Za kulisami mass-mediów

W dniach 22 i 23.05.2012 ok. 100 dzieci z klas III- V ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdwinie wzięło udział w wycieczce do Szczecina zorganizowanej przez firmę CroDea Joanna Zielińska.
Głównym celem wycieczki była wizyta w szczecińskich mediach. Mieliśmy przyjemność gościć w Oddziale TVP Szczecin oraz w redakcji „Kuriera Szczecińskiego”. Niestety ze względu na remont oddziału Polskiego Radia Szczecin nie mogliśmy odwiedzić rozgłośni radiowej.Nasza wycieczka rozpoczęła się od wizyty w gmachu TVP Szczecin przy ul. Niedziałkowskiego  24. Dzieci miały możliwość zobaczyć dwa studia, gdzie są nagrywane programy takie jak:  „Kronika” oraz  „Kronika Obraz Dnia”.


Po telewizji oprowadzała dzieci p. Joanna, która omawiała kulisy powstawania programów. Okazało się, że studio, w którym nagrywana jest Kronika jest  bardzo małe, a dzięki zastosowaniu różnych telewizyjnych trików wygląda całkiem inaczej na wizji!
Dzieci dowiedziały się, jaka jest rola poszczególnych rodzajów kamer, sprzętów, szczególnym zainteresowaniem cieszył się prompter.


Uczestnicy wycieczki mieli możliwość stanąć za stołem, przy którym prezenterzy prowadzą program, a także wczuć się w rolę pogodynki. Okazało się, że rola pogodynki wcale nie należy do najłatwiejszych i wymaga bardzo dużego skupienia, koncentracji i nauki tekstu na pamięć. Tam miejsca na prompter niestety nie ma. Ciekawostką było to, że błękitne tło, na którym prezentowana jest pogoda, wymaga od błękitnookich pogodynek  używania soczewek w innym kolorze!
Po wizycie w małym studio udaliśmy się do dużego studia, w którym nagrywa się  program "Kronika Obraz Dnia" oraz realizuje inne produkcje telewizyjne. Na sam koniec czekała na dzieci niespodzianka – mogły zobaczyć serce telewizji, czyli reżyserkę. Bez tego miejsca nie byłoby możliwości realizacji żadnego z programów telewizyjnych. Pani Joanna omówiła zadania ludzi, którzy tam pracują i dbają, żeby realizowany program był na jak najwyższym poziomie.


Na pewno ciekawym doświadczeniem było obejrzenie po powrocie do domu wydania Kroniki i spojrzenia na ten program z  zupełnie innej perspektywy.
Następnym etapem wycieczki była wizyta w redakcji „Kuriera Szczecińskiego” - jednego z najbardziej poczytnych dzienników Pomorza Zachodniego ukazującego się od 1945 r.


Dzieci miały możliwość spotkania się z dziennikarzami oraz pracownikami redakcji, którzy odpowiedzialni są poszczególne działy. Mogły w pigułce poznać pracę dziennikarza i poznać sposób powstawania dziennego wydania gazety. Zobaczyły, że praca dziennikarza każdego dnia staje się wyzwaniem, bo każdy nowy dzień zaczyna się od pustej strony w gazecie.


Oprócz kulisów powstawania gazety dzieci mogły zobaczyć przykłady czasopism z różnych stron świata. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się gazety z dalekiej Azji.

  


Na sam koniec pobytu czekała na dzieci niespodzianka – jeden z redaktorów zrobił całej grupie pamiątkowe zdjęcie, które wraz z notatką ukazało się w następnym wydaniu Kuriera.


22.05.2012  fot. Ryszard Pakieser

  
23.05.2012  fot. Ryszard Pakieser
Będąc w Szczecinie, nie sposób nie zobaczyć miejsc, które dla tego miasta stały się wizytówką. W rolę gospodarza miasta wcielili się przewodnicy, którzy opowiedzieli i pokazali dzieciom historię miasta i jego zabytków. Żeby pokazać kwintesencję Szczecina wybraliśmy się w autokarową przejażdżkę ulicami miasta – widzieliśmy Jasne Błonia z symbolem miasta Pomnikiem Czynu Polaków, niesamowitą Aleję Platanów, Bramę Królewską, Bramę Portową oraz mnóstwo innych budynków, które są świadkami historii miasta. Zrobiliśmy krótki spacer po Wałach Chrobrego oraz  Zamku Książąt Pomorskich, poznając przy tym ciekawostki dot. historii miasta  i ludzi z nią związanych.
Były oczywiście również pamiątkowe zdjęcia!

Zwieńczeniem wojaży po Szczecinie był wjazd na taras widokowy Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba i podziwianie panoramy miasta z wysokości 52 m.wycieczka do Szczecina dzieci ze Świdwina ze Sz.P. nr 1, wycieczka do TVP Szczecin, wycieczka do telewizji, wycieczka do gazety Kurier Szczeciński, dzieci ze Świdwina w TVP Szczecin, CroDea Joanna Zielińska, dzieci ze Świdwina w Kurierze Szczecińskim, wycieczki Szczecin w pigułce, zwiedzanie Szczecina, wycieczki dla szkół woj. zachodniopomorskie, wycieczki szkolene woj. zachodniopomorskie, biuro podróży ze Świdwina, wycieczki szkolne Świdwin, organizacja wycieczek szkolnych Świdwin, wycieczka klasowa, wycieczki dla dzieci zachodniopomorskie, wycieczki dla dzieci ze świdwina, crodea joanna zielińska, biuro podróży crodea, wycieczki dla szkół podstawowych, wycieczki dla zerówek , wycieczki dla dzieci z gimnazjum

2 komentarze:

  1. no proszę, takie Szczecinowo, a jaka ładna wycieczka

    OdpowiedzUsuń
  2. wycieczka arcy ciekawa. nie tylko zwiedzanie telewizji kuriera czy krótka wizyta w zamku, ale także miły Pan przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o naszej "stolicy" województwa. dziękujemy

    OdpowiedzUsuń